EN | TR

e-Kitap


MIT Online Textbooks
Bu sayfa, MIT OpenCourseWare'deki çevrimiçi ders kitaplarının bir dizinidir. Her bağlantı, ders kitabı dosyalarını içeren bir ders veya kaynak sayfasına gider.
Bu çevrimiçi ders kitaplarından bazıları basılı kitapların açık lisanslı elektronik sürümleridir. Diğerleri, kendi kendine yayınlanan çevrimiçi kitaplar veya geleneksel bir ders kitabına alternatif olarak hizmet verecek kadar kapsamlı olan ders notlarıdır.

Nptel
The National Programme on Technology Enhanced Learning (NPTEL), yedi Hindistan Teknoloji Enstitüsü (Bombay, Delhi, Kanpur, Kharagpur, Madras, Guwahati ve Roorkee) ve Hindistan Bilim Enstitüsü, Bangalore tarafından 2003 yılında başlatıldı. Beş temel disiplin belirlendi. Bu aşamada inşaat mühendisliği, bilgisayar bilimi ve mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik ve iletişim mühendisliği ve makine mühendisliği ve web / video formatında 235 ders geliştirilmiştir.

DOAB
Açık erişimde yayınlanan akademik ve çoğunlukla hakemli kitapların ayrıntılarını toplayan bir hizmet.

Google Books
Google Kitaplar; Google bünyesinde bulunan ve kullanıcıların kitaplar hakkında detaylı arama yapmasına olanak sağlayan arama motorudur.

Internet Archive
Internet Archive 15 milyondan fazla kitap ve farklı türde yazılı-basılı kaynağa herkese açık, ücretsiz ve tam metin olarak erişim sağlıyor. Bu açıdan dünyanın açık ara en büyük dijital kütüphanesidir. Birçok kütüphane e-kitap arşivlerini İnternet Archive web sitesi üzerinden kullanıma sunmaktadır. İnternet Archive’de yazılı-basılı kaynakların dışında, görsel, video, film, ses ve bilgisayar programları gibi materyaller de bulabilirsiniz.

HathiTrust
Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden 150’ye yakın üniversitenin işbirliğiyle kurulmuş büyük bir online kütüphanedir. Bu girişim üniversitelerin yanı sıra Google ve Microsoft gibi kuruluşlar tarafından da desteklenmektedir. E-kitap arşivi 3 milyona yakın eser içermektedir. Bu kaynaklar Internet üzerinden ücretsiz olarak herkese açıktır. Kaynakların büyük çoğunluğu İngilizce ayrıca Türkiye ve Türk tarihi ile ilgili binlerce eser barındırmaktadır.

Open Library
Internet Archive tarafından hayata geçirilen bir projedir. Amacı dünya genelinde basılan tüm kitapları web ortamında bir katalogda toplamaktır. Henüz bu amaca tam olarak ulaşamamış olsa da, Open Library kataloğu 1 milyondan fazla kitabı içermektedir. Web sitesinin e-kitap arşivinde bu kitapların birçoğunun tam metin kopyası var. Katalogda bulunan kitapların telif süreleri geçmiş olanların dijital kopyalarına açık ve sınırsız olarak erişebilirsiniz ve indirebilirsiniz. Telif hakları devam eden kitapları da üye olmak şartı ile okuyabilirsiniz. Üyelik ücretsizdir.

Europeana Collections
Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen Europeana Collections projesi Avrupa’da bulunan kütüphane, müze ve arşivlerin koleksiyonlarını web ortamına taşımayı amaçlıyor. Avrupa çapında çok sayıda kurumun dijital arşivine Europeana web sitesi üzerinden erişmek mümkün. Web sitesinde basılı kaynakların yanı sıra görsel, video ve müzik gibi farklı türde materyal bulunuyor.

Project Gutenberg
1971 yılında başlayan Project Gutenberg dünyanın ilk dijital kütüphanesidir. Project Gutenberg’in kurucusu Michael S. Hart e-kitab’ın mucitlerinden biridir. Internet ortaya çıkmadan yıllar önce e-kitap ve dijital kütüphane alanında öncü çalışmalar yapmıştır. Internet’in doğması sonrasında web ortamına taşınan Project Gutenberg e-kitap arşivi, telif hakkı sona eren kitapların sınırsız ve ücretsiz olarak insanlara ulaştırılmasını hedeflemektedir. Günümüzde toplam 60 bine yakın e-kitap içermektedir.

New York Kütüphanesi Dijital Koleksiyonları
New York Devlet Kütüphanesi ABD’de en zengin online koleksiyona sahip kütüphanelerden biri. Kütüphane web sitesinden e-kitap, süreli yayın, resim, video gibi farklı türde 800 bine yakın belgeye sınırsız ve ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bibliotheques d’Orient (Doğu Kütüphaneleri)
Fransa Milli Kütüphanesi öncülüğünde Fransa, Mısır, Türkiye, Lübnan ve Filistin’den kütüphane ve araştırma kurumlarının işbirliğiyle hayata geçirilen bu proje Orta Doğu bölgesinin tarih, coğrafya ve kültürüyle ilgili belgeleri bir araya toplamayı amaçlıyor. Web sitesi 10 binden fazla belgeyi açık erişime sunuyor.